מכוורת מנהל המחקר החקלאי

\

פלישה של Apis florea ליבשת אפריקה

תמצית מאמרם של בזדין וחוב שפורסם לאחרונה בעיתון אנטומולוגיה של אפריקה תרגום: ויקי סורוקר
African Entomology 22(4): 888–890 (2014)

The territorial invasion of Apis florea in Africa

G. Bezabih1, N. Adgaba2, H.R. Hepburn3 & C.W.W. Pirk4*

1Tigray Agricultural Research Institute, Mekelle Agricultural Research Center, P.O. Box 1132, Mekelle, Tigray, Ethiopia
2Eng. Abdullah Baqshan for Bee Research, Department of Plant Protection, Faculty of Food Science and Agriculture, King Saud University, Riyadh, Saudi Arabia
3Department of Zoology and Entomology, Rhodes University, Grahamstown, 6140 South Africa
4Social Insect Research Group, Department of Zoology and Entomology, University of Pretoria, Pretoria, 0002 South Africa

Apis florea, היא דבורה אסיאתית. מושבה הטבעי הוא בסין ווייטנאם במזרח ולאורך דרום אסיה מתחת להרי ההימליה (הודו ופקיסטן). ליבשת אפריקה הגיעה הדבורה שלא בכוונה ונתגלתה לראשונה בעיר קרטום בסודן ב1985. הגעתם של דבורים אלה לאפריקה הייתה כפי הנראה תוצאה של מעבר סחורות בין ארצות. מאז, התרחבה תפוצתה של דבורה זאת לרחבי סודן והמדינות השכנות. מאז התבססה הדבורה גם במזרח כבר התיכון: באירן, עירק, עומן ותימן. לפני שנים אחדות נתגלתה גם בירדן ובישראל באזור אילת. ב-2013 התגלתה הדבורה בצפון אתיופיה כ740 ק"מ צפון מערב מהגילוי הראשוני בסודן. משערים שהתקדמותה הוא כ-25 ק"מ בשנה מהגבול עם סודן. מסיבה זאת ניתן לשאר שמקורם מסודן. מאחר והדבורים אלו נתגלו לאחרונה ליד גבול עם אֶ‏ריתריאה סביר להניח שבקרוב יגיעו גם לשם.

באתיופיה, Apis florea בונה קנים בגובה 0.3 עד 9 מטר מעל הקרקע על עצי שיזף. לדבורים נטייה משמעותית להתנחלות עם עד כ-16 מלכונים למושבה.

מכיוון שמרבית יבשת אפריקה אינה הררית, אקלימה חם עם פריחה לאורך כל חודשי השנה, סביר להניח שהדבורה תתפשט לאורך כל היבשת בעשורים הקרובים. הערך הכלכלי של דבורה זאת הוא קטן ונראה כי התחרות על ההאבקה בין דבורה זאת לדבורת הדבש המקומית - Apis meliifera jemenitica קטנה מאד. אך מידת תחרותה עם Apis meliifera scutelata באתיופיה עדיין לא ידוע. לעומת זאת להתפשטות של דבורה זאת באפריקה יכולה להיות השפעה בהעשרת מגוון המאביקים ויש בכך תרומה אקולוגית וחקלאית כאחד. יחד עם את חייבים להמשיך ועקוב אחרי משמעות של תהליך התפשטות דבורה זאת.

עדכון אחרון 2014-12-22 00:00:00